Как да пачнем WordPress под Win от Casper
Ако сте ползвали или ползвате WordPress, знаете, че всеки може да допринесе за развитието на тази чудесна система за управление на съдържанието – CMS. Днес, докато си тествах trunk версията, попаднах на малко бъгче и се реших, да направя сефтето и да пусна ticket и patch за открития дефект.
WordPress 3.0 чука на вратата, но все още има неща за оправяне. Промените са доста, ще говорим и за тях най-късно на първо RC. В WordPress Trac все още се въртят 100-200 билетчета и ако сте уеб разработчик, WordPress ентусиаст или програмист, може да помогнете и вие. Чувството е много приятно!
За тези, които все още не знаят – сега ще ви покажа как…
Без значение на какъв Windows сте, ще ви трябва локална среда за тестове. Вие изберете какво ще използвате. Аз препоръчвам да си изтеглите XAMPPLite – да, Lite версията е напълно достатъчна. Теглите си ZIP архива и го разархивирайте в топ директория на някой от вашите дялове. Аз си го паркирам в D:, защото така нямате нужда от инсталация – направо стартирате xampp-control.exe (удобно, ако ще го ползвате през флашка).
Другото приложение, от което ще имаме нужда е TortoiseSVN – едно от най-удобните revision/version/source control приложения за Windows. Изтеглете и инсталирайте актуална версия от тук (има и езикови пакети). Самата инсталация е от типа Next-Next-Next…, затова няма да се спирам на нея, ще се справите.
А сега и съществената част…
Приемаме, че сме сложили XAMPP в D: и отиваме направо в DocumentRoot, който по подразбиране ще е D:\xampplite\htdocs, и създаваме нова директория с име wordpress. Ако сте инсталирали успешно TortoiseSVN, кликнете с десен бутон върху новосъздадената директория и изберете SVN Checkout… В новото checkout прозорче за ‘URL of repository’ въведете http://svn.automattic.com/wordpress/trunk, а ‘checkout directory’ трябва да сочи към вашата wordpress директория. Оставяте другото (виж картинките) и удряте един бърз OK. Така ще получите актуалната версия от trunk във вашата директория.
До този момент не ни беше нужен XAMPP, но е време да го стартираме. Пуснете xampp-control.exe и стартирайте Apache и MySQL. Дали ще си ги правите сервизи, си преценете сами, аз не изпитвам нужда да го правя. Създайте си нова база данни, създайте си wp-config.php от включения sample и си завършете стандартната WordPress инсталация. След нея може да си работите стандартно с платформата. Ако модифицирате някой файл, а после поискате да възстановите оригинала – десен бутон влизате в контекстно меню ‘TortoiseSVN’ и там избирате ‘Revert’. Лесно ще познаете променените файлове – върху иконите им ще са дооцветени в червено.
OK. Открили сте бъг – пуснете нов ticket в WordPress trac (с user/pass от Support форумите става) към който после да прикачите вашия patch, който ще направим след малко. Другият вариант е ако сте си набелязали вече съществуващ ticket, по който може да помогнете.
Следва едно препоръчително обновяване преди създаването на новия patch с десен бутон на главната WordPress директория, D:\xampplite\htdocs\wordpress в нашия пример, и ‘SVN Update’. Отново десен бутон, но този път избираме ‘TortoiseSVN → Create patch…’, досетихте се защо. В новоотвореният прозорец изберете файла, който сте пачвали и ударете един OK. Запазете patch-а, като добавите .diff след името на файла и сте готови.
Остава да посетите WordPress trac и да прикачите вашия patch към съответния ticket. Това смятам, че няма нужда от допълнително обяснение. Приятно пачване, хехе!